Stránky na kterých najdete vše co chcete...

Ahoj ahoj děkuji za vaši návštěvu

Games

Caesar IV

Pomyslný král (císař) budovatelsko-ekonomických strategií pomalu přesouvá své legie k hranicím České republiky. My jsme však zpozorovali v keři plížícího se zvěda, který by nám snad měl prozradit více. Na něj!
Osm let trvající pauza v Caesar sérii některé potěšila a jiné napínala jako strunu na kytaře s vibratem. Těšit to mohlo pouze přímé konkurenty, kteří si byli, jsou a nejspíše i budou vědomi nezašlé slávy herního Caesara, který panuje žánru budovatelsko-ekonomických strategií stejně dobře, jako to dělal samotný Julius Caesar v dobách Římské říše. Naopak těmi, kdo se těšili více nežli intelektuál na vědomosti, byli právě mírně až více pokročilí hráči, kteří milovali poněkud větší komplexnost a obtížnost titulu. Ani v novém Caesaru tomu nebude jinak a kdo hrál předchozí díly, jistě si s úkoly od samotného Římu poradí s větší grácií. Bude to již jen kvůli tomu, že demoverze nabízí ostudně nedostačující tutorial, který neukazuje nic konkrétního. Hlavní transformací prošlo grafické zpracování, jež je nyní plně v 3D a jistě nebude scestné, když prohlásím, že je lepší jak u CivCity: Rome a Glory of the Roman Empire. Tilted Mill, ex-Impressions Games, odvedli opravdu dobrou práci a pokud chcete vědět proč, čtěte dále.

Opět jen guvernéremJak bylo již avizováno, herní systém se až tak nezměnil. Opět budete guvernérem, který se bude snažit plnit příkazy z Římu a pokud neuspějete, příliš to nevadí, poněvadž i zde se dá poslat pár kapříků. V demoverzi na vás čeká provincie Narbonensis bohatá na dřevo, od čehož se také budou odvíjet následující úkoly jako nashromáždit tolik a tolik jednotek dřeva či vyrobit tolik a tolik kusů zbraní. K neštěstí hráčů však není povolen save/load, takže když zrovna musíte odskočit, máte smůlu. Na druhou stranu jsou úkoly lehčího ražení, a tak to není taková překážka, jak by se mohlo zdát. Interface se příliš nezměnil a to je jen dobře. Velkým plusem je i přes menší objemnost demoverze poměrně dost herních prvků, které jsou k dispozici, takže se hraní nevyvine v nudné opakování předešlých sekvencí.
Prvním krokem k úspěchu jsou obyvatelé, přičemž se dělí hned do několika tříd. První jsou na kost strhaní Plebejové, kteří pracují v dolech, na farmách a vůbec vykonávají veškerou manuální práci. Střední třída "equites" poté pracuje ve službách jako jsou školy či ochotnická a profesionální divadla. Nakonec se dostáváme k zazobaným Plebejům, jež milují luxus a obžerství. Je to vidět jak na jejich koníčcích, tak na jejich vilách, jejichž lesk přebije málo která herní budova. Díky nim však nespadnete do mínusu, poněvadž to jsou právě oni, kdo třeba spolu s markety platí daně a drží vaši ekonomiku nad vodou. K nastěhování obyvatel ale nestačí jen potřebná budova, nýbrž jistá exkluzivita daného prostředí. Ta se dá navyšovat postavenou sochou nebo kapličkou některého z přítomných bohů. Jednotlivá obydlí samozřejmě mohou expandovat, což se děje při narůstajícím počtu druhu potravin a zboží, anebo může dojít ke kontrakci, tedy k procesu opačnému. Psaní o potřebě farem, fontán, aquaduktů, továren a knihoven je, myslím si, nošením dříví do lesa.

Přehled v podobě statistikPokud máte rádi čísla stejně jako já, jistě vás potěší dosti obsáhlé statistiky, díky nimž přesně víte, čeho máte nedostatek, co můžete prodat či jaký typ obyvatel potřebujete. Možná právě díky tomu je Caesar pro zkušenější a náročnější hráče. Můžete si určit, co je prioritní a do čeho je dobré investovat. Pokud plníte nějaký úkol a jste neúspěšní, neznamená to konec světa. Pouze se vám o několik bodů sníží reputace, ale pokud máte v osobním vlastnictví alespoň nějaký ten šesták, lze římské zřízence sprostě dotovat (čti podplatit). No uznejte, kdo by odmítnul jachtu? Začátečníci poté jistě ocení soubor několika městských rádců, kteří vám v každém odvětví zároveň říkají, co byste měl/a udělat a co je naopak v naprostém pořádku. I když to není v zadání mise, můžete si osahat i takové věci jako souboje gladiátorů, divadla a různé zkrášlování města. Jedinou nepřístupnou kolonkou pro stavění byla armáda, ale nedá se říci, že by mi to vadilo.

Žádné komentáře
 
Ahoj ahoj děkuji za vaši návštěvu